Mağusa İnsiyatifi’nin Taşınmaz Mal Komisyonu Hakkında Görüşleri

Mağusa İnisiyatifi’nin görüşleri…

Kozanköy’de Taşınmaz Mal Komisyonu’nun 78 yaşındaki Kıbrıslı Rum Nikolas Skuridis’e malını iade etmesiyle başlayan süreci yakından takip etmekteyiz. Ülkemizde yasayla kurulmuş Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK), bu kararı bir ilk değildir. Daha önce de 8 kez buna benzer kararlar vermişti. Bu 8 kararın biri de Kozanköy’deki iade kararıdır.

TMK kararı bizim iç hukuk yollarımızdan biridir ve burada kendi yasalarımız belli kriterlere göre iadeyi mümkün kılmaktadır. Bunlar nelerdir:

İade edilecek mülk,

  1. Kamu yararına kullanılmaycak.
  2. Tahsis edilmiş olmayacak.
  3. Herhangi bir düzeni bozacak durumu olmayacak.
  4. Askeri bir sorun yaratmayacak.

Burada tüm koşullar değerlendirilip bu karar verilmiştir. Buna karşı çıkanlar bizim kendi mahkeme kararlarımıza karşı çıkmaktadır. İnsani, vicdani ve etik değerleri bir tarafa koysak bile, bir taraftan devlet olduğunu, egemen olduğunu söylemek, diğer taraftan Taşınmaz Mal Komisyonu kararına saygı duymamak doğru değildir. Daha geçtiğimiz günlerde yayınlanan haberlere göre Rus, İngiliz, Ukrayna ve İran dahil yabancı kökenli insanlar, 18.391 ev, 473 dükkan ve 11,276 farklı boyutlarda arsa satın almıştır. Dünyanın her yerinden farklı uyruklu insanlara mülk satışı olurken, mülkün ilk sahibinin hakkının tanınmamasına karşı koyulan ırkçı ve fanatik milliyetçi tepkileri anlamak mümkün değildir. TMK, mülkiyet sorununu çözmeyi kolaylaştırmak için mevcut anayasal düzen içinde yasayla oluşturulmuştur. Kararlar AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) tarafından tanınan, TMK tarafından alınmakta ve AİHM’de de kabul edilmektedir. Bu noktadan baktığımızda ırkçı, fanatik milliyetçi ve düşmanlık duygularıyla davrananlar, Kıbrıslı Türklerin ilelebet izolasyonlar altında yaşamasını isteyenlerdir

Okan Dağlı, Mağusa İnisiyatifi