DAÜ AVM eylem metni

“DAÜ AVM’ye Dur!” sloganıyla yarın DAÜ ana giriş kapısında eylem yapılıyor

K. T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Mağusa İnsiyatifi, K. T. Kamu Taşımacıları Derneği yarın akşam saat 18.30’da Doğu Akdeniz Üniversitesi ana giriş kapısında bulunan çemberde eylem yapıyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi sınırları içerisinde inşaatı devam etmekte olan Alış Veriş Merkezi’nin inşaatının durdurulması için yapılacak olan eylemde yer alan sivil toplum örgütleri aşağıdaki ortak metne imza attı.

DAÜ AVM’ye DUR!

Ülke her taraftan dökülüyor.

Bir eğitim kurumu olan DAÜ’de iş ticarete döküldü. Devlet tarafından eğitim amaçlı olarak verilmiş araziyi, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu, AVM inşa edilsin diye bir şirkete kiraladı. AVM’de turizm ofisinden, araba yıkmaya, spor salonlarına, kırtasiye, konfeksiyon, ayakkabı, market işletmeciliğine kadar ne ararsan olacak.

Üniversite içerisinde özel koca bir çarşı kuruluyor. AVM’nin üst katları da yurt olacak. O kadar çok yurt yapılmış ki, son yapılanlar ile birlikte toplam öğrencinin yüzde sekseni üniversite kampüsü içinde kalacak. Hem de aklınıza gelebilecek tüm ihtiyaçlar kapıdan dışarı çıkmadan karşılanabilecek.

Öğrenciler kente çıkmayacak…

Şehirle, cadde ile ilişkisi olmayacak…

Sur içiyle buluşmayacak…

Düne kadar yol üstünde olan işyeri, market yoğunluğu AVM ile birlikte kampüs içine

kaydırılacak.

Bu yapılanlarla metre kareye nüfus yoğunluğunun hesaplanması yanında metre kareye iş yeri yoğunluğu hesaplaması yapma gereği çıkardı karşımıza. Ölçülecek gibi değil, sayılabilecek gibi değil… İğne atsanız yere düşmez.

Ne yol kaldı, ne trafik…

Üniversite kampusu gettolaştı, gettolaşıyor. Turizmdeki her şeyin içinde olduğu modeli biliyorduk da üniversitelerde her şeyin içinde olduğu modelle yeni tanıştık…

Resmen tekel…

Bir eğitim kurumunun çıkar grupları için kullanılması ve rant yaratılmaya çalışılması ise diğer bir sorun.

İlginçliğe bakın Vakıf Yöneticiler Kurulu’nun bu yaptığına, Mağusa Belediyesi de onay verdi.

Çevreye etkisi, trafiğe etkisi, şehre, kente etkisi, kaosa, ekonomiye etkisi hepsi pas geçilmiş.

Boynu altında kalacakların hiç önemi yok…

Hükümetler ya seyirci ya ortak…

Ülkede yıkım var, ülkede borç ödeyemeyenler ve ödemeyenler var, ülkede pahalılık var, betonlaşma var, uçurumun dibinden daha dibine doğru sürükleniyoruz, gelir adaletsizliği, ekonomide, sosyal hayatta eşitsizlik aldı başını gidiyor, kimin umurunda…

Ey yurttaş

Ey vatandaş

Ey Mağusalı

Seyre devam mı edeceğiz göz göre göre, yoksa dur mu diyeceğiz?

Yarın oldu bittileri sonlandırmak için bir arada olalım.