Lefkoşa Belediye Başkanlarını Destekliyoruz – Basın açıklaması

Lefkoşa Belediye Başkanlarını Destekliyoruz

Mağusa İnisiyatifi olarak birleşik bir Kıbrıs’ta toplumlararası işbirliğinin güçlü bir biçimde yeniden oluşması ve ülkemizde barış ve işbirliğinin tohumlarının atılması için çalışmaktayız. Bunu kimi zaman organize ettiğimiz etkinliklerle ya da eş niyetle ortaya konulan samimi çabaları destekleyerek güçlendirmek esas hedefimizdir.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ile Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Konstantinos Yorgacis’in işbirliğini yürekten destekliyoruz. İki belediye başkanının federal bir Kıbrıs’ın ortak kenti Lefkoşa’nın birleşmesi ve işbirliği örneği olması için yaptıkları çabaların adanın tümü için de emsal olarak kabul ettiğimizi belirtmek isteriz. Belediye başkanlarının işbirliğinin artarak devam etmesinden yana olduğumuzu vurgularız.

Lefkoşa’da yeni kapılar açılması kentin ve adanın birleşmesine katkı yapacaktır

Özellikle Belediye Başkanlarının aldığı, Mağusa Kapısının kuzeyinde araçlı geçişi mümkün kılacak olan Kaymaklı / Pallouriotissa ve yayalar için düzenlenmesi planlanan Baf Kapısının pratik sorunları çözmesinin yanında toplumlar arası teması da arttıracağına inanıyoruz. Bunu arzuladığımız Kıbrıs’ın inşası için atılmış önem bir adım olarak gördüğümüzü belirtiriz. Belediye Başkanlarının ortaya koyduğu adımların gerçekleştirilmesi yetkili kurumların gerekeni yapılmasını talep eder, bu sürecin sonuna kadar destekçisi olacağını belirtmek isteriz.

Ayrıca Derinya Kapısı ile ilgili olarak da liderler tarafından alınan kararı bir kez daha hatırlatmak isteriz. Bilindiği gibi Mağusa’da Derinya yolu ve kapısının açılmasına yönelik Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum toplumlarında güçlü bir irade ve istek ortaya konulmuştu. Bunun ardından 29 Mayıs 2015 tarihinde, iki tarafın liderleri bu kapının açılmasına yönelik talimat vermiştir. Kararın ardından yaklaşık 10 aydan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen henüz kapının açılması için somut çalışmalar tamamlanmamıştır.

Mağusa’da yaya – bisiklet yolu olarak Derinya kapısından geçişlerin başlatılması bir an önce sağlanmalıdır.

Lefkoşa Belediye Başkanlarına verdiğimiz desteği tekrardan yinelerken Mağusa İnisiyatifi olarak Derinya Kapısı konusunda talebimizi de yeniden ortaya koymak isteriz. Derinya Kapısında asfaltlama çalışmasının tamamlanmasını beklemeden bir an önce geçiş noktası çalışmaya başlamalıdır. Toplumlar arası barış ve yeniden yakınlaşmanın güçlenmesi aynı zamanda da Mağusa’ya yönelik turizm faaliyetlerinde kapının anlamlı bir artı değer sağlayabilmesi için daha fazla zaman geçmeden, yaya – bisiklet yolu olarak Derinya kapısından geçişlerin başlatılması bir an önce sağlanmalıdır.

Mertkan Hamit

Mağusa İnisiyatifi