Nisan Şakası organizasyonu Orta Mesafe Triatlonu

Nisan Şakası organizasyonu Orta Mesafe Triatlonu denilen ikinci en uzun mesafe triatlon yarışıdır.

Sporcular 1.9 kilometre yüzüp daha sonra 90 kilometre bisiklet sürecek ve bisikletten inip 21.1 kilometre koşacak. En uzun mesafe bunların 2 katı olan “Ironman” organizasyonlarıdır.

Yarışmanın amacı bu etabı 7 saat 30 dakikada bitirebilmektir. Her bitirene özel madalya verilecek.

Yarışmada sporcular takım halinde de mücadele edebilir. İsteyen sadece yüzer, isteyen sadece bisiklet sürer, isteyen sadece koşar. Veya isteyen 2 branşı yapar bir başka kişi 3. branşı yapar.

Ülkemizin iklimi bakımında Nisan ayında bu derece uzun mesafe yüzebilmek uygundur. Ve tabi yüzmeden çıkar çıkmaz bisiklet sürebilmek hava şartları bakımından avantajdır.

Ve triatlon branşı ile uğraşan sporcular için bu yarış kaçınılmaz fırsattır.

Nisan Şakası organizasyonu geçmiş yıllarda K.T.Triatlon Federasyonu tarafından yine Kaplıca’da düzenlenmekte idi.

Federasyon özerk değildir bizde ve başkan ataması henüz yapılamadığından Ares Spor Kulübü Spor Dairesi’nden izin alarak etkinliği kendileri düzenlemek için Ocak ayında çalışmaları başlatmıştır.

Ares Spor Kulübü etkinliği İki Toplumlu düzenleyerek böylece bir ilke imza atmak istedi ve bunu da geleneksel olarak her yıl gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Herhangi bir devlet temsiliyetinin sergilenmeyeceği organizasyonun bundan sonraki yıllarda da Mağusa İnsiyatifi ve Mağusa Kentimiz sorumluluğunda Ares Spor Kulübü organizatörlüğünde gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Adı üstünde İki Toplumlu etkinlik şeklinde düzenlenecek etkinliğin herhangi bir kar amacı olmayıp dereceye gireceklere de para ödülü verilecektir. (POSTERDEN GÖRÜLEBİLİR)

Yüzme parkurunda suda bir zodiac bot cankurtaran eşliğinde, bir jet ski ani müdahale ihtimali için hazır bulunacak.

Bisiklet parkuru polis kontrolünde trafiğe açık olacak ve Kaplıca Otel’den Tatlısu çemberi arasındaki 15 kilometrelik yolda olacak. Sporcular bu parkurda 3 tur atacak 90 kilometre.

Parkuda 3 motorlu hakem olacak ve sürekli sporcuların güzergahında seyir halinde olacak. Yine yol boyunca çeşitli besin gıdalarının dağıtılacağı istasyonlar kurularak sporcuların uzun süreli yarışta vücut değerlerini koruyabilmeleri amaçlanacak.

Koşu parkuru Kaplıca Otel’in yanındaki eski yol olacak. Deniz dibindeki yolda sporcular 2.5 kilometreden geri dönecek. Bu parkur da 4 tur üzerinden koşulacak. Parkurda bisikletli hakemler ve çeşitli noktalarda beslenme istasyonları olacak.

(ŞU ANDA KESİN KAYIT 48 KİŞİYİZ)

GEÇTİĞİMİZ YILLARDA FEDERASYONUN DÜZENLEDİĞİ YARIŞMALARA KATILAN SAYISINI AŞMIŞ BULUNMAKTAYIZ.

Yarış organizasyonu için Spor Dairesi Müdürlüğü ve K.T.Triatlon Federasyonu imkanlarından faydalanılacaktır.