BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin Mağusa İnisiyatifi ziyareti hakkında basın açıklaması

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin Mağusa İnisiyatifi ziyareti.

Mağusa İnisiyatifi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide ile bir görüşme gerçekleştirdi. Mağusa’da, inisiyatif aktivistleri ile bir araya gelen Eide, Mağusa İnisiyatifi’nin önceki çalışmaları ve Kıbrıs konusu ile tutumu hakkında da bilgilendirildi.

 

Mağusa İnisiyatifi’ni uzun süredir bildiğini ve çalışmalarını takip ettiğini de söyleyen Eide, Mağusa İnisiyatifi üyeleriyle tanışmanın kendisi için büyük bir zevk olduğunu da sözlerine ekledi. Eide, İnisiyatif üyeleriyle yaptığı görüşmede tartışılan konularla ilgili ortaya konan görüşlerin sürece önemli bir katkı yapacağını da vurguladı.

Sivil toplum inisiyatifinin sürece güçlü bir şekilde katılmasına şahit olmak hem önemli hem de cesaretlendiricidir diyen Eide, Kıbrıs sorunun çözümünün kendisi için değil tüm Kıbrıslılar için önemli olduğunu da vurguladı ve siyasetçilerin yalnız bırakılmamalarını ama her şeyi de siyasetçilere bırakmamak gerektiğini de eski bir siyasetçi olarak söylüyorum dedi.

Mağusa İnisiyatifi tarafından yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs görüşmelerinde gelinen aşamada Birleşmiş Milletlerin memnuniyetini dile getiren Eide, iki liderin anlamlı bir güven ortamı içinde, çetrefili konular da dahil olmak üzere çeşitli meseleleri tartıştıklarını ortaya koydu. Eide görüşmelerin iki lider tarafından son derece dinamik bir biçimde Avrupa değerlerine uygun bir biçimde sürdürüldüğünü vurgularken, özellikle sivil toplum örgütlerine, iş insanlarına, akademisyenlere sürecin devamlılığı için önemli görevlerin düştüğü belirtildi. Eide, sürecin sadece siyasetçilerin kontrolüne bırakılmayacak kadar önemli olduğunu vurgularken, sivil toplumun ve diğer tüm aktörlerin sürecin takipçisi olması gerektiğini vurguladı.

Ardından, İnisiyatif aktivistleri ve Espen Barth Eide’nin ekibi Mağusa Suriçi’nde dolaşarak kent hakkında bilgi aldı. İnisiyatif aktivistleriyle yaptığı Mağusa kent gezisinin sonunda kentin kültürel mirasından ve anıtsal değerlerinden oldukça etkilendiğini de ifade eden Eide, Mağusa İnisiyatifi’nin önerdiği ve her iki lider tarafından da kabul gören Mağusa’nın UNESCO Kültürel Miras Listesi’ne eklenmesi konusunda atılacak adıma da destek vereceğini sözlerine ekledi. Bilindiği gibi adanın Kuzeyindeki hiçbir anıtsal değer mevcut siyasi durumdan dolayı UNESCO Kültürel Miras Listesi içine dahil edilememektedir.