Derinya Kapısı açılsın; hemen şimdi! – Basın Bildirisi

31/MART/2018

Derinya Kapısı açılsın; hemen şimdi!

Derinya Kapısının açılmasına yönelik talep, Mağusanın geniş kesimlerini kucaklayan bir taleptir.

Hatırlayacağınız üzere Derinya geçiş noktasına yönelik siyasi bir karar henüz ortada yokken ortaya koyduğumuz bu talep, 2015 yılında Akıncı ile Anastasiadis arasında gerçekleştirilen müzakereler sırasında güven yaratıcı önlem olarak benimsenip karara bağlanmıştı.

Kararın ardından, Avrupa Birliği desteğiyle yol çalışmasına yönelik çalışmalar başlatılmış, ama çeşitli bahanelerle yapılması gereken işler yapılmamış ve kapının açılması bir türlü gerçekleştirilmemiştir. Geçişlerin başlayabilmesi için alt ve üst yapıya ait yapılmamış birçok işin ne zaman ihaleye çıkılıcağı, başlanacağı ve bitirileceği yönünde net bir bilgi yoktur. Süreç içerisinde CTP-UBP, UBP – DP hükümetleri kurulmuş, ancak gelinen aşamada Türk tarafı üzerine düşeni yerine getirmemiştir. Bugün, hükümette bulunan CTP – HP – DP- TDP koalisyonunun da bu konuda üzerine düşeni gerçekleştirip, kapıların açılmasına yönelik çalışmaları hızlandıracağı yönünde derin kuşkularımız vardır. Buna karşın, tarafların suçlama oyunlarını sürekli işitmemiz bizler için büyük hayal kırıklığıdır.

Kapıların eş zamanlı açılmasına yönelik ortaya konulan tutumu ve bölge halkının arzularını geciktirmeye yönelik davranışı, anti demokratik görüyoruz. Seçilmişlerin ve atanmışların, toplumun iradesine saygı duymalarını bekliyoruz.

Bizler, Mağusa kenti sakinleri olarak siyasi görüşlerimizin ötesinde en geniş iradeyi ortaya koyarak, Derinya kapısının herkese fayda sağlayacağı gerçeğinden hareketle buradayız. Biliyoruz ki, Derinya geçiş noktası, hem Mağusa hem de Maraş’ta ikamet eden insanlarımızın çıkmaz sokakta yaşıyor hissinden kurtulması için gereklidir. Derinya geçiş noktası, iş hacmi daralan esnaf için yeni bir soluk alma ve tazelenme potansiyeli barındırdığı için gereklidir. Derinya geçiş noktası, Suriçinin ve bütün kentin turizm potansiyelinin gelişmesi için gereklidir. Herşeyden önemlisi, geçiş noktasının açılması adada ikamet eden toplumların iletişimi, işbirliği ve aralarındaki karşılıklı güven duygusunun gelişimi için gereklidir. Mağusa kentinın kısıtlanmış alanlarını özgürleştirmek ve eski ile yeni sakinlerinin birbirleriyle etkileşimini sağlamak, geleceğe ilişkin birliktelik ruhunu geliştirebilmek açısından gereklidir.

Her yanında kapalı bölgeler, askeri bölgeler, kısıtlanmış alanlarla kuşatılmış olan Mağusa’nın ekonomik gelişimi, kültürel gelişimi ve sosyal gelişimi için yeni bir soluk borusu gereklidir. Bu soluk borusunun adı Derinya Geçiş noktasıdır. Kentimizi 44 yıl önce birbirine bağlayan ve ölüme terk edilmiş kapalı Maraş’ın yanından geçip giden bu yolun bir başlangıç olarak hemen açılmasını, akabinde ise kapalı Maraş’ın yasal sahiplerine iadesi ve yeniden imarıyla ilgili adım atılmasını bekliyoruz.

Halk iradesini sokağa yansıttığımız bu anda karar alıcılara yüksek sesle yeniden sormak istiyoruz:

Bu geçiş noktasının açılmasından niye bu kadar korkuyorsunuz ve neden hala ayak sürüyorsunuz?

Derinya Kapısı açılsın; hemen şimdi!

MAĞUSA İNİSİYATİFİ