Derinya kapısı açılsın – Basın Açıklaması

Derinya kapısı açılsın

Yaklaşık 3 yıl önce verilen sözlerin alınan kararların takipçisi olarak yine burdayız.

2 yıl önce de burdaydık. Bu kapının açılması için kent halkı kenetlenmiş olarak eylemini gerçekleştirirken, tüm siyasi partilere ait milletvekilleri de bizimle beraberdi.

Bu geçen sürede meclisteki tüm partiler hükümete geldi. Ama bir sonuca varamdık. 200 metreyi aşamadık henüz. Yani bir arpa boyu yol gidebildik sadece.

2003 yılında bir gecede açılan kapılar, 3 yıldır Mağusa’da açılamıyor.

Bu bölünmüş kent, bu yarısı hayalet hale sokulmuş kent hala çıkmaz kaderine terk edilmiş halde tutuluyor. Hem de ısrarla tutuluyor. Buna anlam veremiyoruz.

Yolumuzu açmak istemeyenler var elbette. Hatta bunu doğrudan ifade etmekten çekinler de var. Aplıç kapısının arkasına sığınıyorlar. Orası açılmazsa burası da açılamazmış. Buna gargalar bile güler Mağusa’da. Bugüne kadar hangi yol, hangi kapı birbiriyle ilişkilendirilmiş ki! Bu görüş statükonun ta kendisidir. Bu adada hiçbirşeyin değişmesini istemeyenlerin GÖRÜŞÜ değil sadece RESMİ Görüş’ün kendisidir.

Bu yol açılacak. Eninde sonunda ite kaka açılacak. Size rağmen açılacak. Ve bu kapıyı AB’den katkı da aldığınız halde açmayan sizler utancınızla baş başa kalacaksın.

Bu çağda, bu kısacık yolu bir çok gerekçenin arkasına sığınarak açmayan sizler, bu kentin, Mağusalıların, adanın birleşmesine gönül veren adalıların öfkesini hissetmiyor musunuz?

Çıkmaz sokağa dönüşmüş Mağusa’da önemli bir nefes borusu olacak bu yolun açılmasına ayrılıkçı Ay Napa belediye başkanı da karşı çıkıyor. Turzim gelirlerini kuzeye kaybetmemek gerekçesiyle ayrılıkçılığını gizlemeye çalışıyor. Onunla ayni saflarda niçin yer aldığınızı bir sorgulayın lütfen. Yılda 3 milyona yakın turistin ziyaret ettiği bu bölgeyi sonuna kadar birbirinden kopartarak ancak ve ancak kentin fakirleşmesine hizmet ediyorsunuz.

Gelecek birleşmeden yanıdır. Gelecek kentin tekrardan bir bütün olmasından yanadır. Bunu sonsuza kadar engellemek mümkün olmayacaktır.