Derinya Kapısı Açılışı 1 Temmuz Hedefi – Basın Bildirisi

1 Temmuz’da Derinya geçiş noktasının açılması için iki lider 16 Nisan’da biraraya geldikleri yemekte söz vermişlerdi!

Liderlerin ilk kez buluştukları Mayıs 2015’te verdikleri sözün üzerinden ise 3 yıl geçmiştir. Maalesef üzülerek izlemektyiz ki bugün itibarıyla Kıbrıs Rum tarafı güneyde ve BM ise ara bölgede üstüne düşeni yapmış ve 1 Temmuz Pazar günü Derinya yolunun açılması için Kıbrıs Türk tarafını beklemeye başlamışlardır. Bizde ise henüz AB finansmanı ile yapılan yol dışında sadece bölgedeki dikenli tellerin ihalesi sonuçlandırılıp bitirilmiştir. Açılan bazı ihalelerin Temmuz ortalarında kapanmasının ardından yapılacak sözleşmeler sonucunda bitiş tarihleri ise belli değildir. Otopark için ihaleye çıktık denilen bölge belirsizliğini korumaktadır. Aydınlatma / elektrik ihalesi henüz yoktur. Kabinlerin konacağı yer sorunludur. Polis ve sivil memur alımı için münhallere yeni çıkılmış veya çıkılacaktır.

Özetle 1 Temmuz hedefi geçilmiştir. Verlen söz tutulmamıştır. Hal böyleyken yaz sonu gibi bir başka hedef konmuştur. Cumhurbaşkanı sayın Akıncı ve Başbakan sayın Erhürman’ın 28 Haziran Perşembe günü itibarıyla yaptıkları görüşmede konan bu hedef “yaz sonu” hedefi inandırıcı değildir. 1 Temmuz sözünün niçin tutulmadığının nedenini ve özrünü duymak istiyoruz. Bölge halkının bu kadar kandırılmasına tahammül edecek durumda değiliz.

Derinya geçiş noktasının açılma ihtimaline karşı güneyde ise redçi kesim arasında tedirginlik artmıştır. Turizmin ve ticaretin kuzeye kaymasından endişe edilmektedir. Mağusa Rum Belediye Başkanı Galanos açılışın ertelenmesini ifade etmektedir.

Rum Küçük Esnaf ve Zanaatkarlar Konfederasyonu POVEK’in “Mağusa Bölgesi” sorumlusu Maria Moleski, bölgedeki küçük esnafın Derinya Kapısı’nın açılmasının bölgeye yapacağı etkilerle ilgili kuşkulandığını ve Ayia Napa ile Protara’daki turistlerin kuzeye kayacağını ve ticari faaliyetlerde azalma olacağı konusunda kaygı duyduklarını” söylemiştir.

Geçişlerin her türlü yakınlaşmaya, toplumlararası barışa, sosyal ilişkilere, ticarete ve turizme yapacağı katkıdan güneyde bazı kesimlerde ciddi biçimde korkulmaktadır. Hal böyle iken bu kesimlere destek verircesine kuzeyde de Derinya yolunun açılmaması için sanki de karşılıklı bir uzlaşı vardır.

Mağusa’nın şahin Belediye Başkanı Galanos yolun açılması için erteleme talep yaparken AKEL, Galanos’u redçi hava yaratmakla suçlamıştır.Derinya Belediye Başkanı Andros Karayiannis kapıya yönelik adımlardan kaçınanları çözüm konusunda samimiyetsiz olduğunu ifade etmiş ve kapının açılması için sabırsızlandığını söylemiştir.

Tüm bunlara rağmen Kıbrıs Rum tarafının Derinya geçiş noktasını aylar önce hazır hale getirip, BM’nin ara bölge için gerekeni yaparken Kıbrıs Türk tarafının bu konuda ayak sürümesini ve tutulmayan sözler vermesini anlamakta zorlanıyor ve samimiyetsiz buluyoruz.