Derinya ve Aplıç Geçiş Noktalarını Açın – Basın Açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI

20.03.2018

Derinya ve Aplıç Geçiş Noktalarını Açın

UniteCyprusNow, Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’e sözlerini yerine getirerek Derinya ve Aplıç geçiş noktalarını hemen açmaları çağrısı yapar.

Liderlerin Mayıs 2015’te açmaya karar verdiği, fakat üzerinden neredeyse üç yıl geçmesine rağmen hala kapalı olan geçiş noktaları toplumlararası yakınlaşmaya katkı koyabilecekken, maalesef iki taraf arasındaki bir suçlama oyununa alet edilmiştir. Bu durum bizleri derinden endişelendirmektedir.

Derinya ve Aplıç geçiş noktaları konusunda karşılıklı gösterilen bahaneleri artık işitmek istemiyoruz. Ne mütekabiliyet, ne pazarlık bu iki geçiş noktasının üç yıldır açılmamasına gerekçe olabilir. Suçlama oyunlarını duymak değil, çıkmaz sokağa dönüşen doğu ve batıdaki bu bölgelerin bir an önce hayat bulmasını istiyoruz.

Bu bağlamda, UniteCyprusNow olarak, 31 Mart Cumartesi günü saat 10.00’da Mağusa Derinya Yolunda, Derinya geçiş noktasının açılması için yapılacak eylemi destekleyecek ve orada olacağız.

Özellikle Kıbrıs müzakere sürecinde bir çıkmazın yaşandığı mevcut koşullarda, liderlerin, iki toplum arasındaki ilişkilerin, güvenin, diyaloğun ve işbirliğinin iyileştirilmesine azami önem ve öncelik vermesi gerektiğine inanıyoruz. Liderlere, Kıbrıslıların temel hak ve özgürlükleri ve günlük hayatlarını pazarlık konusu yapmayı bırakmaları, sorumluluk almaları ve adada hayatı normalleştirecek adımları hızla atmaları çağrısı yapıyoruz.

#UniteCyprusNow