Hoşgelmedin Sn.Ertuğruloğlu – Basın açıklaması

D:\MASTER Yedek\Desktop\Documents\My Documents\Magusa_insiyatifi_logo.png

Hoşgelmedin Sn.Ertuğruloğlu!

Sn. Ertuğruloğlu’nun Dışişleri Bakanlığı’na geri dönüşüyle Kıbrıs’taki yapıcı diyalog ve yeniden yakınlaşma süreci ciddi darbe almıştır.

Ertuğruloğlu son icraatıyla Kiliselerdeki ibadetleri “yılda bir-iki seferi geçmeyecek” şekilde sınırlandıran keyfi bir karar üretmiştir.

İki toplum liderinin her türlü diyaloğa tam destek beyan ettiği ve dini liderlerin üstelik de kurumsal anlamda en liberal tutumlarını takındığı şu günlerde, böylesi bir şövenizm ve hoşgörüsüzlüğü kabul etmiyoruz.

İnsiyatifimizin öncülük ettiği, Mağusa Suriçi’ndeki Ay İkserino Kilisesi’nin 2013 Aralık ayında tekrardan ibadete açılması sürecinde bugüne kadar hiçbir olumsuz olay kayıtlara geçmemiş ve Kilise toplumlararası buzları eritmede başlıca araçlardan biri olmuştur.

Kuzeye geçişle ilgili çeşitli önyargılara sahip çok sayıda Rum bu vesile ile ilk ziyaretlerini gerçekleştirmiş, sonrasındaysa aile dostları ve akrabalarını da buraya taşıyarak Mağusa Suriçi’ne binlerce hatta onbinlerce insanın ziyarette bulunmasının yolunu açmışlardır.

Bu ziyaretler neticesinde, Kıbrıslı Rumlar ve Türkler arasında varolan eski dostluklar tazelenmiş, pek çok yeni dostluklar kurulmuş ve Mağusa’da yaratılan olumlu hava ülke geneline örnek teşkil etmiştir. Adanın değişik bölgelerindeki atıl Kiliseler ve Camiler mütekabiliyet prensibi temelinde temizlenip, tertiplenip ayine açılırken bölge halkları ve esnafı da durumdan fazlasıyla memnuniyet belirtmişlerdir.

2014 Nisan ayında Ay İkserino’daki tarihi “Kutsal Cuma” ayini sonrasında Rum Hükümeti, bizim Hükümetimizin jestini karşılıksız bırakmamış ve güneye geçişine izin verilmeyen Türkiye kökenli vatandaşlarımızın İslam’ın kutsal günlerinde Larnaka’daki Hala Sultan Camii’ne geçişlerini serbest bırakmıştır. Akabinde,1000 kişilik kafilelerle Larnaka’ya gidilmiş ve halen de gidilmektedir.

Yaratılan olumlu atmosferle, geçtiğimiz ay Leymosun Kültür Vakfı öncülüğünde ve Limasol Belediye Başkanı Andreas Hristu’nun desteğiyle Limasol Şehitlerimizin mezar taşları yenilenmiş, Şehitliğin ışıklandırma ve çevre düzenlemesi yapılmış, anma töreni sonrasında aynı gün şehitlerimizin yakınları oradaki Arnavut Camii’nde mevlit okutmuşlardır.

Biz, Sn. Ertuğruloğlu’nun bu tavrını çok çok iyi biliyoruz. Kendisi, 1999-2003 yılları arasında sınır geçiş noktaları açılana kadarki dönemde yine Bakan iken, iki toplumlu aktivitelerle yakınlaşma çalışmaları yürüten aktivistlerin Ledra Palas buluşmalarını keyfi izin formaliteleriyle her fırsatta sabote etmiştir. O dönemki uygulamalar düzelmeye değil kötüleşmeye işaret ettiğinden, AİHM’de karar bekleyen ve “buluşma-görüşme özgürlüğünün” ihlalini içeren Ahmet Cavit An davası karara bağlanmış ve Türkiye suçlu bulunup tazminat cezası ödemeye mahkum edilmiştir.

Türkiye, Avrupa, ABD ve BM’nin “Kıbrıs’ta kalıcı Barış” için en güçlü mesajları verdikleri son günlerde, bu mudur sizin Dünyaya vereceğiniz mesaj? Hoşgelmedin diyoruz Sn.Ertuğruloğlu!

Serdar Atai

Mağusa İnsiyatifi

Tel. 0542 880 2355

20/05/2016 – Mağusa