Mağusa Epifani etkinliği

Mağusa’da yapılan Epifani etkinliği kent ve ülke barışına katkı yapmıştır

Mağusa İnisiyatifi olarak, Mağusa kentine dair çeşitli konularla ilgili çalışırken aynı zamanda Kıbrıslı Rum toplumunun dini özgürlüklerini yaşaması için son birkaç yıldır çeşitli çalışmalar yürütmekteyiz.

Önce Agios Xorinos kilisesinin Kıbrıslı Rumların dini görevlerini gerçekleştirmesine yardımcı olduk. Ardından ilk kez 2013 yılında Kutsal Cuma töreninin 58 yıl sonra Mağusa Suriçi’nde yapılmasında ön ayak olduk.

Bugün Agios Xorinos kilisesinde ayinler düzenli olarak devam etmekte, yüzlerce Kıbrıslı Rum ziyaret etmektedir.

42 yıl sonra bugün sessiz sedasız Mağusa’da bir ilk daha yaşandı. Yaklaşık 1200 civarında Kıbrıslı Rum, Palm Beach sahilindeydi. Ortodoks Hristiyanlar için önemli bir gün olan Epifani kutladılar. Başpiskopos Mağusalılara katılmayı reddedip, Agia Napa’daki ayine katıldı. Mağusa piskoposunun da kendine katılmasını ve ayinin ‘işgal bölgeleri’ yerine ‘özgür bölgelerde’ gerçekleşmesini istedi. Mağusalı Kıbrıslı Rumlar ise Başpiskopos’un telkinlerine rağmen etkinliği Mağusa’da Palm Beach plajının olduğu yerde, yasak denilip içinde insanlar yerine yılanların yaşadığı ‘kapalı’ bölgenin önünde yaptı.

Dini bir ayinde Mağusalı Kıbrıslı Rumlar kendi dini liderlerine rağmen, doğru olduğuna inandıklarını yaptı. Kıbrıslı Türk toplumunda bir mit vardır “bütün Kıbrıslı Rumlar papaz ne dersa onu yapar” diye bunun doğru olmadığı bir kez daha kanıtlandı. Kendi iradeleri ile kendi kararlarını verdiler.

Geçen süre içinde, iyi niyetli diyalog ortamının toplumlararası güven ve işbirliğini güçlendirdiğine ve adadaki barış arzusunun genç, yaşlı farketmeden her kesimi kucaklayacak hale gelmesinde önemli bir katkımız oldu.

Ayrım yapılmaksızın temel insan haklarının gözetilmesinin Kıbrıs’ta toplumlararası güvenin tesisi ve barış inşasında önemli bir rol oynadığına bugün gerçekleşen Epifani etkinliği ile birkez daha tanık olduk.

Mağusa’da barış kentte yaşayan ve kent ile bağı olan herkesin içten bir arzusudur. Mağusa İnisiyatifi olarak çok dilli, çokkültürlü ve barışın hakim olacağı bir Kıbrıs’ı arzuluyoruz..

Buna yönelik olarak örnek bir kent yaratılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Mertkan Hamit

Mağusa İnisiyatifi