İki Toplumlu Mağusa İnisiyatifi ve Alman Elçiliği birlikte toplantı yaptı

İki Toplumlu Mağusa İnisiyatifi ve Alman Elçiliği birlikte toplantı yaptı

Almanya Elçiliği’nin İki toplumlu Mağusa İnisiyatifi ile kurduğu temaslar sonucunda gözlem yapmak üzere Hamburg kenti Harburg bölge planlama sorumlusu Jorg Heinrich Penner davet edildi. Jorg Penner ile İnsiyatif üyeleri 23 Ocak Pazartesi günü bir dizi ziyarette bulundu. Bu ziyaretlerden ilki Derinya’da Mağusa’nın Kıbrıs Rum Belediye Başkanı Alexis Galanos ile daha sonra ise Kıbrıs Türk Belediye Başkanı İsmail Arter ile Mağusa’da gerçekleşti. Bu ziyaretlerin ardından MASDER’de bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Burada Şehir Planlama Dairesinden Elda İstilozlu ve Berkay Ramiz ve Kültürel Miras Komitesi Danışmanı, DAÜ Mimarlık Bölümü Başkan Yardımcısı, İnsiyatif üyesi Ege Uluca Tümer da aramıza katıldı. Daha sonra Almanya Elçisi’nin de katıldığı yemekli toplantıya geçildi.

 

Toplantılarda Belediye Başkanları Mağusa’nın bütüncül planlanması ve gelişimi için atılacak adımlara destek vereceklerini belirttiler. Bu yönde oluşturulacak ortak planlama yapılarının nasıl işleyebileceği konusunda farklı olasılıklar tartışıldı. Jorg Penner ortak planlama biriminin iki belediye tarafından atanan iki başkan altında örgütlenmesinin mümkün olabileceğini ve Lefkoşa İmar Planı gibi iki ayrı teknik ekibin oluşmasının kentin bütüncül planlanması konusunda yeterli olmayacağını belirtti. İsmail Arter ile yapılan toplantıda İmar Birimindeki teknik personel de toplantıya katıldı. Burada yapılan istişarelerde özellikle altyapı gibi kentin ortak birimlerinin bütüncül düşünülmesi gerektiği vurgulanırken Arter konuyu Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ileteceğini ve ortak bir planlama biriminin oluşma olasılığını soruşturacağını belirtti.

 

Yuvarlak masa toplantısında kentin turizm politikaları, ulaşım politikaları özellikle Açık Maraş’a dair konut politikaları ve Suriçi’nin kentsel gelişim olasılıkları tartışıldı. Bunlarla ilgili olarak var olan durumun kent için olumsuz sonuçlar doğurduğu, sağlıklı planlamanın aciliyeti saptandı.

 

Daha sonra Almanya Kıbrıs Elçisi Nikolai von Schoepff’un da katıldığı yemekli toplantıya geçildi. Toplantıda Kıbrıs sorunu ve müzakere süreci üzerine genel fikirler paylaşıldıktan sonra Mağusa bölgesinin geleceği üzerine sohbet edildi. Jorg Penner yaptığı temaslar ile ilgili rapor hazırlayacağını ve bunun ilk ziyaret olduğunu daha sonraki aşamada neler yapılabileceğine dair fikir alışverişinde bulunmaya devam edeceğini söyledi.

 

Bu paylaşımlara dayanarak Almanya ve Avrupa’nın Mağusa üzerine ilgisinin yoğun bir ilgisi olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa’dan bakınca Mağusa Orta Doğu’ya en yakın Avrupa Toprağı olarak görülüyor. Orta Doğuda yaşanan yıkımların ardından yeniden inşa sürecinin gerçekleşeceği döneme hazırlanırken Mağusa’nın bu yeniden dönüşüme öncülük eden bir merkeze dönüşmesi gibi olasılıklar düşünülüyor.

Emre Akbil

İki Toplumlu Mağusa İnisiyatifi