Mağusa’ya ulaşan kirli atıklar tüm adada çevre ve sağlık felaketine yol açacaktır

Uzun süredir gerek UBP hükümetinde gerekse de Lefkoşa Belediyesi’nde ülke sorunlarına karşı gelişen sorumsuzluk ve iktidar savaşları önce Lefkoşa’yı ardından da adanın kuzeyini çevre felaketi ile karşı karşıya bırakmıştır.

Lefkoşa Belediyesi ve hükümetin kayıtsızlığı, çevre felaketi ve ciddi sağlık sorunlarını ada çapına yaymaya davetiye çıkarmıştır. Lefkoşa sınırlarını aşan her türlü atık maddeler, sıvı sanayi atıkları başta olmak üzere vidanjör sularıyla da karışarak ve tüm Mesarya bölgesini katederek Kanlı Dere yoluyla Mağusa’ya ulaşmıştır.

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir’in yaptığı açıklamada belirttiği gibi “Haspolat’tan çıkan sularla birlikte, her gün çevreye dökülen 350 tonu aşkın vidanjör ve 300 ton kadar peynir altı suyu ile tonlarca kan ve unlu sulardan oluşan sanayi atıkları Mağusa ve körfezini tehdit eder boyutlara gelmiştir.”

Tehdit altında bulunan Mağusa Körfezi, adanın en temiz sahillerini oluşturan Glapsides plajı ile birlikte Beach Club ve Silver Plajları, bahar ve yaz aylarında her gün adanın değişik noktalarından gelen binlerce insanımızın denizle buluştuğu ender doğal güzelliklerimizden bir tanesidir.

Yediden yetmişe sadece Mağusa-Karpaz bölgesinin değil tüm Kuzey Kıbrıs’ın en yoğun olarak kullandığı bu alan eğer önümüzdeki birkaç gün içinde müdahele edilmezse başta Koli basilleri olmak üzere bir çok hastalık etkeni ile kontamine olacaktır. Bu da çağımızda artık sadece gelişmemiş ülkelerde görülen ve bitmek bilmeyecek Akut Gastroenteritlere, Kanlı İshallere, Tifo ve Tifüs gibi hastalıklara yol açacaktır.

Tüm bu atıkların bir an önce olduğu yerde kontollü bir şekilde hapsedilmesi ve acilen çare bulunması gerekirken, ne acıdır ki İktidar partisi sadece kendi içinde “kurultay hesapları” ile vakit öldürmekte, ayrıca Lefkoşa’nın belediye sorununu sürüncemede bırakarak, tüm bu sorunların büyümesine göz yumarak çevre ve insanlık suçu işlemektedir.

Biz bu felakete çare bulmak için tüm yetkili kurumlara acil olarak toplanma ve harekete geçme çağrısı yapıp, sorumlu bir şekilde görevlerinin gerektirdiği ciddiyeti göstermeye davet ediyoruz. Aksi takdirde yarın çok geç olacaktır.

Dr.Okan Dağlı

Mağusa İnsiyatifi Sözcüsü

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir