Mağusa Suriçi Ay. Georgios Xorinos (Nasturyan) Kilisesi’nde 57 yıl sonra yeniden ayin

Kıbrıslı Rumların,son kez 1956 yılında ibadet ettiği Mağusa Suriçi’nde bulunan Ay. Georgios Xorinos (Nasturyan) Kilisesi’nde yeniden ayin yapılıyor! Kentimiz Mağusa ve Mağusa İnsiyatifi işbirliğindeki iki toplumlu etkinlikler çerçevesinde gerçekleşecek olan ayin, ayni mekanda, yaşamın durduğu yerden 57 yıl sonra yeniden başlamasına fırsat oluşturacak. 8 Aralık Pazar sabahı saat 8.30-11.30 arası yapılacak ayini, Mağusa Metropoliti Vasillios bizzat yönetecek.

Mağusalı Kıbrıslı Türk ve Rumların, Suriçi’nde beraber yaşadığı yıllarda Pazar ayinlerinin geleneksel mekanı olan Ay. Georgios Xorinos Kilisesi, halen DAÜ Sanat ve Tasarım Merkezi olarak kullanılmaktadır. Mağusa Suriçi’nin yeniden canlandırılması yönünde gerek DAÜ Rektörlüğü’nün, gerekse G.Mağusa Belediye Başkanlığı’nın olumlu yaklaşımları ve katkıları ile Kentimiz Mağusa ve Mağusa İnsiyatifi rehberliğinde gerçekleşecek ayine yoğun bir katılım olması beklenmektedir.

Birçok kültüre, dine ve medeniyete ev sahipliği yapan Mağusa Suriçi, medeniyetlerin kesiştiği adres olarak da bilindiğinden etkinliğin, kentte iki toplumlu günleri hatırlayan tüm Mağusalıları heyecanlandıracağı tahmin edilmektedir.

Etkinlik sonrasında ayine katılanlara Mağusa Suriçi Derneği’nin tarihi eserlerin tanıtımına yönelik “Yürüyüş Parkuru” el kitapçığı ücretsiz dağıtılacağından, katılımcıların Mağusa Suriçi’nde de zaman geçirmesi ve Suriçi Esnafı’na da dolaylı yoldan katkı sağlanması da hedeflenmektedir.

Okan Dağlı

Mağusa İnsiyatifi Aktivisti

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir